Liga angielska

To zdecydowanie liga – legenda. Pojawiła się jako pierwsza profesjonalna liga futbolowa na świecie – dwanaście drużyn grało w niej w sezonie … 1888/1889. Nazwa przybrana przez organizację ligową w tamtych latach, The Football League – dziś przypisana jest drugiej klasie rozgrywek angielskiej piłki nożnej. Pierwszą i bezapelacyjnie najlepiej znaną jest Premier League.

Nazwa football powstała w Anglii w XIV wieku. Starsze od rozgrywek ligowych w Anglii jest jeszcze jedno piłkarskie wydarzenie – rozgrywki o Puchar Anglii, które datują się od 1871 roku. A kilka lat wcześniej miały miejsce zjazdowe spotkania reprezentantów wszystkich klubów piłkarskich Londynu, które miały na celu sprecyzowanie i określenie wspólnych przepisów gry; także w 1871 roku wyodrębniono do dwóch dyscyplin piłkę nożną i rugby. W 1888 roku wprowadzono zawodowstwo w tym sporcie.

Już w 1892 roku zaistniała potrzeba podziału na pierwszą i drugą ligę. Przed końcem XIX wieku wprowadzono zasady awansu do First Division i spadku do Second Division; pierwszym mistrzem Anglii została drużyna Preston North End. Popularność piłki nożnej w Anglii była tak duża, że już na początku lat dwudziestych XX wieku były tam cztery ligi, z których każda mieściła 22 kluby. Mecz o mistrzostwo Anglii z roku 1923, w którym spotkały się drużyny West Ham United – Bolton Wanderers obejrzało blisko 130 000 widzów. Jak widać wyniki na żywo ceniło się nie tylko w dzisiejszych czasach. Warto przypomnieć, że dwie reprezentacje piłkarskie – w rozumieniu reprezentacji narodowych wywodzą się z Wysp Brytyjskich w 1872 rozegrano pierwszy mecz tych reprezentacji – zakończony zresztą znamiennym remisem 0:0.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dostrzeżono potrzebę reorganizacji formalnej ligi angielskiej – kluby First Division podpisały porozumienie na mocy którego od 1992 roku znamy je pod nazwą Premier League.

Dawna The Football League jest drugą klasą rozgrywek angielskich – zrzesza 72 zespoły podzielone na ligi:

  • Championship,
  • League One
  • oraz League Two.
Pierwszą i bezapelacyjnie najlepiej znaną ligą angielską jest Premier League

Pierwszą i bezapelacyjnie najlepiej znaną ligą angielską jest Premier League

Premier League funkcjonuje jako korporacja, w ktorej 20 grających w niej klubów jest na prawach akcjonariuszy. Sezon ligowy przypada na czas pomiędzy sierpniem a majem następnego roku. Jednym z przyczynków do reorganizacji była tragedia na stadionie Heysel w Brukseli gdzie w zamieszkach pomiędzy angielskimi a włoskimi kibicami zginęło 39 osób.

Po zamieszkach przez kilka lat angielskie kluby obowiązywał nalożony przez UEFA zakaz gry w europejskich pucharach, co spowodowalo liczne wyjazdy najlepszych angielskich piłkarzy do klubów na kontynencie. Potrzebny był sposób uchronienia angielskiej piłki nożnej przed gwałtowną utratą znaczenia i popularności.

W 1990 roku zakaz gry został cofnięty, głównie z uwagi na udział Anglii w półfinałach Mistrzostw Świata. Najbardziej utytułowanym zespolem jest Manchester United; Ryan Giggs z MU jest rekordzistą występów (631 meczów); najlepszy strzelec to Alan Shearer Blackburn i Newcastle (260 bramek).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*