Liga hiszpańska

Historia piłkarskiej ligi hiszpańskiej sięga sezonu 1928/1929 w którym swój pierwszy triumf odniosła FC Barcelona. Charakterystyczne, że tylko w sezonach od 1937 do 1939 roku odnotowano przerwę – wszystkie pozostałe lata od chwili powstania ligi były sezonami rozgrywkowymi. Właściwa nazwa piłkarskiej ligi hiszpańskiej to Primera Division.

Primera Division jest najwyższą klasą rozgrywek piłki nożnej w Hiszpanii

Primera Division jest najwyższą klasą rozgrywek piłki nożnej w Hiszpanii

Primera Division jest najwyższą klasą rozgrywek piłki nożnej w Hiszpanii. Ligą niższą jest Segunda Division – obydwie ligi formują Liga de Futbol Profesional, która w najbardziej kompetentny sposób zajmuje się wszystkimi zagadnieniami związanymi z organizacją rozgrywek piłkarskich, rozwiązywaniem sporów pomiędzy drużynami i wszystkimi niuansami prawnymi. Primera Division na chwilę obecną to 20 drużyn; wymiana drużyn pomiędzy liga wyższą i niższą to trzy zespoły w każdym sezonie. Podobnie jak w wypadku ligi angielskiej i ligi włoskiej najwyższy współczynnik punktacji UEFA pozwala drużynom ligi hiszpańskiej wystawić do rozgrywek Ligi Mistrzów trzy najlepsze zespoły – dodatkowo czwarty w kolejności ustalonej w rozgrywkach ligowych występuje w eliminacjach Ligi Mistrzów. Krajowy puchar zwany w Hiszpanii Pucharem Króla wyznacza zwycięzcę uprawnionego do gry w Lidze Europejskiej. Prawo do gry w tej lidze mają też drużyny zajmujące kolejno miejsca czwarte i piąte w rozgrywkach Primera Division.
Dwa zespoły toczą między sobą wieloletnią potyczkę o godność najbardziej utytułowanej i dzieje się tak w zasadzie od pierwszego sezonu istnienia ligi hiszpańskiej, kiedy to wygrała Barcelona, a na drugim miejscu zaistniał Real Madryt. Na dzień dzisiejszy stan tej rywalizacji ze sporą przewagą jest na korzyść Realu Madryt – 31 tytułów mistrzowskich – zajmująca drugie miejsce FC Barcelona ma ich 21, miejsca trzecie i czwarte różniące się zaledwie jednym tytułem zajmują odpowiednio Atletico Madryt – 9 tytułów mistrzowskich i Atletic Bilbao – 8 tytułów.
Odpowiednio do klasy rozgrywek listę najlepszych strzelców tworzą nazwiska – legendy; przeplatają się te które znamy z relacji telewizyjnych i takie, które pamiętają najdociekliwsi kibice.

  • Zdobywcą największej liczby bramek jest gracz Atletico Bilbao z lat 1939 – 1955 Telmo Zarra – który w 279 rozegranych spotkaniach zdobył 251 bramek.
  • Miejsce drugie zajmuje Hugo Sanchez, gracz Altletico Madryt, Realu Madryt i Rayo Vallecano – w 347 spotkaniach zdobył 234 gole.
  • Na miejscu trzecim Raul Gonzalez Blanco – 550 spotkań i 228 bramek.

Najwięcej spotkań w Primera Division rozegrali Zubizarreta – 622; Raul Gonzalez Blanco 550 i Eusebio 543.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*