Liga Mistrzów

Oprócz śledzenia krajowej ligi piłkarskiej czy oglądania meczów lub notowań najlepszych rozgrywek europejskich takich jak liga hiszpańska czy uchodząca za klasyk liga angielska kibice z wielkim zaangażowaniem śledzić mogą emocjonujące rozgrywki, które łączą występy wszystkich najmocniejszych i grających najbardziej widowiskowo zespołów w Lidze Mistrzów.

Liga Mistrzów jest obecnie najbardziej prestiżowym i dochodowym wydarzeniem piłkarskim na świecie

Liga Mistrzów jest obecnie najbardziej prestiżowym i dochodowym wydarzeniem piłkarskim na świecie

Jest to niezwykły wręcz magnes dla kibiców oglądających mecze na żywo i śledzących bardzo obfite relacje w telewizji a także na komercyjnych platformach internetowych. Liga Mistrzów jest w prostej linii kontynuatorką poprzednich europejskich rozgrywek pucharowych czyli Piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, który jako sformalizowany projekt zaistniał w roku 1955, a w praktyce został oddany kibicom jako cykl rozgrywek począwszy od sezonu 1955/56. System rozgrywek przewidywał dwumecz (u siebie i na wyjeździe) za wyjątkiem meczu finałowego. Dla uczynienia bardziej atrakcyjną te formułę zmieniono na początku lat dziewięćdziesiątych (dwie grupy po cztery zespoły z rozgrywkami „każdy z każdym” i finał jako jeden decydujący mecz zwycięzców grup). Duże zainteresowanie kibiców i przede wszystkim telewizji zdecydowało o jeszcze poważniejszej zmianie, która dokonała się w sezonie 1992/93. Liga Mistrzów jest od tej pory najbardziej zajmującym, prestiżowym i dochodowym wydarzeniem piłkarskim na świecie. Pierwotny układ ról, dopuszczający do gry w finałach 8 zespołów był wielokrotnie zmieniany, tak, by więcej zespołów mogło wykazać się swoim sportowym kunsztem – sezon 1994/95 przyniósł prawo gry 16 zespołom, w trzy lata później grupa ta wzrosła do 24 zespołów a do sezonu 1999/2000 aż 32. Obowiązujący obecnie system rozgrywek dzieli się:

  • na fazę grupową, gdzie 32 zespoły podzielone na 8 grup rozgrywają mecze w grupach (systemem u siebie i na wyjeździe),
  • dwie zwycięskie w każdej z grup awansują do fazy play-off, gdzie obowiązuje system pucharowy (nadal u siebie i na wyjeździe).

Play off wyłania dwóch finalistów, którzy rozgrywają jeden decydujący o tytule mecz. Pewnym dodatkowym bonusem wynikającym z gry w Lidze Mistrzów już na etapie rozgrywek grupowych jest to, że trzecia drużyna w każdej z grup awansuje do mniej może prestiżowej ale ważnej Ligi Europejskiej.
W Lidze Mistrzów (jeśli uwzględniać sumarycznie wyniki Piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych i Ligi Mistrzów) największe sukcesy dotychczas odnotował:

  • Real Madryt (12 występów w finałach, 9 zwycięstw),
  • następnie AC Milan (11 występów w finałach, 7 zwycięstw),
  • FC Liverpool (7 występów w finałach, 5 zwycięstw),
  • oraz na miejscu czwartym Bayern Monachium (8 występów w finałach, 4 zwycięstwa).

Spojrzenie na wyniki uwzględniające tylko czas po 1992 roku czyli w Lidze Mistrzów w nowej formule ustawia kolejno:

  • FC Barcelonę,
  • Real Madryt,
  • AC Milan,
  • i Manchester United.

W tych wynikach widać wyraźnie siłę ligi hiszpańskiej, angielskiej i włoskiej.
Strzelcy bramek, którzy najskuteczniej zapisali się w dotychczasowej historii LM to Raul (Hiszpania, 71 bramek), van Nistelrooy (Holandia – 60 bramek), Szewczenko (Ukraina jako gracz Dynamo Kijów, AC Milan i Chelsea – 59 bramek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*