Pierwsza liga

Pierwsza liga polskiej piłki nożnej czyli właściwiej mówiąc Ekstraklasa historycznie sięga do roku 1919 czyli do ustalonego przez Polski Związek Piłki Nożnej porządku gier o Mistrzostwo Polski. Był to system rozgrywek pucharowych, który już po kilku latach doczekał się sporej krytyki i sugestii zmian na nowocześniejszy i bardziej przystający do modelu rozgrywek preferowanego przez kraje o większej piłkarskiej tradycji.

1 liga polskiej piłki nożnej nosi nazwę Ekstraklasy

1 liga polskiej piłki nożnej nosi nazwę Ekstraklasy

Prawdziwy system ligowy upatrywano w rozgrywkach ‘każdy z każdym – mecz i rewanż’. Niestety doszło do daleko idącego podziału zdań, chwilowego współistnienia dwóch niezależnych i mocno skłóconych organizacji piłkarskich i dopiero w latach 1930-1932 doszło do stabilizacji systemu rozgrywek. Działania wojenne na czas między 1939 a 1945 rokiem przerwały rozgrywki ligowe. Od 1945 rozpoczęły się bardzo burzliwe działania zmierzające do reaktywacji rozgrywek ligowych. Dopiero 14 marca 1948 roku rozegrane zostały mecze ligowe po wojennej przerwie. Mistrzem Polski została Cracovia. W początkach lat pięćdziesiątych tytuł Mistrza Polski przyznawano jednak nie zwycięzcy rywalizacji 1 ligi ale zdobywcy Pucharu Polski. Do 1961 roku grano w polskiej 1 lidze w systemie wiosna – jesień; zmiana cyklu rozgrywek zmusiła organizatorów do rozegrania w 1962 roku skróconej wersji przejściowej. Od 2005 roku rozgrywki przyjmują nazwę od sponsora tytularnego – którym została Idea a później po zmianie marki sieć Orange. Prawdziwa idea Ekstraklasy czyli pełne zawodowstwo i tworzenie widowiska sportowego na najwyższym poziomie rozwija się od dnia prawdziwych przemian ustrojowych czyli od roku 1989.

Ranking zdobywców tytułów Mistrza Polski otwierają:

  • ex aequo Ruch Chorzów i Górnik Zabrze, każdy z 14 tytułami,
  • kolejne miejsce dla Wisły Kraków (13) i
  • Legii Warszawa (8).

Rekordzistami co do liczby rozegranych meczów są kolejno Legia Warszawa (1983) Ruch Chorzów (1862) i Wisła Kraków (1848). Piłkarskie rekordy bramkowe w polskiej Ekstraklasie przedstawiają się następująco:

  • Ernest Pohl (Legia Warszawa, Górnik Zabrze) -186 strzelonych bramek;
  • Lucjan Brychczy (Legia Warszawa) – 182 strzelone bramki;
  • Gerard Cieślik (Ruch Chorzów) – 167 strzelonych bramek ;
  • Tomasz Frankowski (Jagiellonia Białystok oraz Wisła Kraków) – 159 strzelonych bramek.

Wszyscy żywią ogromne nadzieje, że ważnym przełomowym i wzmacniającym polską Ekstraklasę czynnikiem będzie organizacja Euro 2012 – powstało kilka nowych, atrakcyjnych i godnych XXI wieku stadionów, sporo cennej infrastruktury, jest okazja do zdobycia nowych doświadczeń organizacyjnych, do rozpropagowania idei tej pięknej przecież sportowej rywalizacji. Można liczyć, że u młodych zawodników wyzwoli się przy tym nowy rodzaj reprezentacyjnej motywacji, który poprzez grę w najlepszych zespołach 1 ligi otwiera im drogę do prawdziwych sukcesów i podziwu kibiców. Mają oni wiarę, że polska Ekstraklasa dostarczać będzie emocji i spektakli podobnych jak w lidze angielskiej czy lidze hiszpańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*